İade / Değişim İşlemleri

Değerli müşterimiz, siparişinizle ilgili yaşadığınız aksaklık nedeniyle üzgünüz. Bu sayfa, iade ve değişim işlemlerinizde size yardımcı olmak için hazırlandı. İşleminizin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi için lütfen iade gönderinizi kargoya vermeden önce bilgileri okuyun:

Tüm platformlardan gerçekleştirdiğiniz siparişlerde, ürünlerinizi cayma hakkı kapsamında elinize ulaşmasını takip eden 14 gün içinde iade edebilirsiniz.

Cayma hakkı kapsamında ürün iade edebilmek için, siparişiniz aşağıdaki koşulları sağlamalıdır:

  • Ürün kullanılmamış ve ambalajı hasar görmemiş (yeni bir müşteriye gönderilebilecek kondisyonda) olmalıdır
  • İade edilen ürün birlikte gönderilen İrsaliyeli Fatura ile birlikte gönderilmelidir
  • İade ürünler anlaşmalı kargo ile ve anlaşma numarası üzerinden gönderilmelidir

İade gönderilerinizi, fatura üzerinde yer alan “Kargo Anlaşma Kodu” ile fatura adresine herhangi bir ücret ödemeden gönderebilirsiniz.

Gittigidiyor, N11, Hepsiburada, Sanalpazar, Pttavm ve diğer pazaryerlerinde yer alan mağazalarımız üzerinden sipariş verdiyseniz, ödemenizin iade edilmesi için platform üzerinden iade talebi başlatabilirsiniz. İade gönderinize ait kargo takip numarasını sisteme girdikten sonra iade / değişim süreciniz başlar ve ürün mağazamıza ulaşıp kontrolleri sağlandıktan sonra iade / değişim işleminiz onaylanır.

Para iadesi işlemlerinde, ödemeniz siparişi tamamladığınız platform tarafından hesabınıza aktarılmaktadır. Webyeni ağımıza üye diğer e-ticaret sitelerinden veya telefon ile gerçekleştirdiğiniz siparişlerin iade işlemi için fatura arkasında yer alan iade formunu kullanabilirsiniz.

İade / Değişim İşlemleriniz ile ilgili bir aksaklık mı var?

Aşağıdaki formu doldurmanız yeterli, müşteri temsilcilerimiz 24 saat içinde konu ile ilgili dönüş sağlamaktadır.

İade / Değişim Formu

Adınız (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Sipariş verdiğiniz platform (gerekli)

Fatura Numaranız

Talebiniz

Mesajınız